0 (212) 522 66 00

Mücevher Bakımı

BAKIM VE TEMIZLIK

Mücevherlerinizi günlük hayatınızda kullanırken sert darbeler ve çizilmeler yüzeyinde kalıcı izler bırakabilir. Bu sebeple, spor yaparken ya da bahçe işleri gibi hareketli durumlarda çıkarmaya özen göstermelisiniz.

Kullanmadığınız zamanlarda mücevherlerinizi özel mücevher kutularında, kendi orijinal kutularında veya kağıt mendil gibi yumuşak malzemelerle ayrı ayrı sararak saklayınız.

Takılarınızı mücevher kutusu gibi yerlerde saklarken birbirine temas etmemesine dikkat ediniz. Değişik sertliklerde olan takılar birbirini çizebilir veya ezebilir. Pırlantalar dünyanın en sert maddesidir ancak sürtündükleri takdirde birbirlerini çizerek zedelerler, bu da onların değer kaybetmesine yol açar. 

Takılarınıza klor, aseton veya çamaşır suyu gibi kimyasal maddelerin temas etmesi, renklerinin değişmesine ve matlaşmasına neden olur.

Günlük kullanımda bulaşık yıkarken kullandığınız sabunların artıkları veya el kremleri bile takınızın üzerinde kalarak ışıltısını etkileyebilir.

Asitli maddeler içeren parfüm ve kozmetikler solmaya ve kirlenmeye sebep olacağı için takılarınızın dönemsel temizliği önemlidir.

Divas Love ve Melin Paris koleksiyonlarındaki pırlantalı ve değerli taşlarla tasarlanmış takılar, su ile kesinlikle temas ettirilmemelidir. Pırlantalı ürünlerde parlaklık sağlaması için kullanılan foya kısmı, pırlantanın altı kapalı olmasına rağmen su alır ve zarar görür. Sarımsı veya kahverengi bir renge dönüşen foya, pırlantanın da renginin değişmesine neden olur. Böyle durumlarda taşın sökülerek foyasının değiştirilmesi gerekir.

Ne Yapmalısınız?

- Her türlü sert cisim teması mücevherinize zarar verecektir. Bu yüzden günlük işlerle uğraşırken mücevherinizi kullanmayınız.

- Pırlanta ve taşlı mücevherinizi kesinlikle suyla temas ettirmeyiniz.

- Mücevherinizi akşam yatarken çıkarmayı unutmayınız.

- Denize ya da duşa girerken, suyla iş yaparken mücevherinizi mutlaka çıkarınız.

- Mücevherinizin üzerine parfüm püskürtmekten kaçınınız.

- Yaz aylarında teniniz terli olabileceğinden mücevherinizi çok uzun süre takmayınız. Ter, altın ya da gümüş mücevherinizi karartan en büyük etkenlerden birisidir.

- Mücevherlerinizi kullanmadığınız zamanlarda mücevher kutusunda saklayınız. Mücevher kutusunda birden fazla takının birbirine temas etmemesine özen gösteriniz.